logo    HANZELMOTO  Autorizovaný predaj a servis  Aprilia Piaggio Vespa Gilera Kymco Keeway  


SUPERMOTO

Naša predajňa sa špecializuje na Supermotardové špeciály Aprilia SXV 450

Sponzorovaní jazdci :

Tomáš Hanzel #47   - Aprilia SXV 450 Racing

Erik Szabó #69 - Aprilia SXV 450 Racing

Erik Samák  #12      - Aprilia SXV 450 Racing


 

Všeobecne o supermote

SUPERMOTARD – AKO VZNIKOL?

Supermoto je mladou motoristickou disciplínou, ktorej začiatky sa viažu na prelom konca osemdesiatych a začiatku deväťdesiatych rokov minulého storočia i keď historicky by sa dalo povedať, že prvým priamym predchodcom pretekov supermoto boli preteky tzv. dirtbike jazdiace sa v sedemdesiatych rokoch minulého storočia v USA.
Treba ale objektívne povedať, že k maximálnemu rozkvetu tejto disciplíny v Európe prispelo Francúzsko, kde sa tieto preteky začali jazdiť oficiálne a mali ako prvé štatút majstrovstiev.
Dnes je supermoto veľmi populárnou motocyklovou disciplínou, ktorá má v motocyklových veľmociach ako je Taliansko, Francúzsko veľmi veľkú popularitu a širokú základňu.
Popularita disciplíny sa odzrkadľuje tak isto aj v technike, keď každý popredný svetový výrobca má vo svojej ponuke nie jeden ale dokonca niekoľko modelov motardových motocyklov pre rôzne typy využitia.

SUPERMOTARD – KDE SA JAZDÍ?

Základnou myšlienkou pri vzniku tejto disciplíny bolo zistiť, ktorí z motocyklových jazdcov sú univerzálnejší. To znamená, že sa jazdí na rôznych typoch povrchov ako je asfalt, hlina, šotolina, betón, pričom v európskom ponímaní pomer tvrdého a mäkkého povrchu spravidla býva 70:30 resp.80:20. Filozofia pretekov supermoto jazdiacich sa v USA je trochu odlišnejšia, kde pomer asfaltu a terénu sa blíži 50:50.

Preteky sa uskutočňujú na motokárových okruhoch, parkoviskách, štadiónoch proste všade tam, kde podmienky umožňujú kombinovať rôzne povrchy.


SUPERMOTARD – AKO SA JAZDÍ?

Pravidlá pretekov supermoto sa podobné ako v motokrose. V praxi to znamená, že pretekári absolvujú tzv. warm up /zahrievací tréning/ spravidla na 20 minút. Po tomto tréningu sa ide meraný tréning, ktorý následne určí poradie jazdcov na štarte do hlavného preteku, ktorý sa ide na dve rozjazdy. Nakoľko nasadenie v preteku sa dá prirovnať ku šprintu, ktorí absolvujú jazdci na plochej dráhe, hlavné rozjazdy sa jazdia maximálne na 20 minút.
Systém štartu je podobný ako u cestných pretekoch motocyklov, to znamená, že jazdci štartujú zoradení na štartovnom rošte po troch resp. štyroch /podľa šírky trate/ v radoch do maximálnej priepustnosti. Štartuje sa s naštartovanými motormi po zhasnutí svetiel semaforu. Vo výnimočných prípadoch, ak to trať umožňuje, sa štartuje zo štartovacej rampy ako v motokrose.

Bodovanie jednotlivých rozjázd je rovnaké ako v motokrose a víťazí jazdec s najvyšším počtom získaných bodov za obidve rozjazdy.

SUPERMOTARD – ČÍM SA JAZDÍ?

Motocykle používané na pretekoch supermoto vychádzajú väčšinou z motokrosových alebo endurových špeciálov.
Základnou úpravou je výmena kolies za kolesá menších priemerov a to u predného kolesa 17 resp.16,5 palcov a u zadného 17 palcov. Šírka ráfikov u predných kolies spravidla býva 3,5 palca u zadného sa šírka volí podľa typu používanej pneumatiky resp. vyspelosti jazdca. Pre amatérske využitie plne postačuje šírka ráfiku 4,5 palca, ktorá umožňuje použitie pneumatiky o rozmere 160/60. Pri 5 resp. 5,5 palcovom ráfiku sa používajú rozmery 165/55 až 170/55. Používajú sa pneumatiky so vzorom aj bez tzv. slicky v závislosti od prevažujúceho typu povrchu a poveternostných podmienok.

Ďalšou dôležitou úpravou je použitie prednej brzdy s vyšším brzdným účinkom a priemeru kotúča o priemere 320 resp.310 mm. Nakoľko charakter jazdy vyžaduje časté intenzívne brzdenie, pri ktorom sa klasické motokrosové brzdy prehrievajú a po niekoľkých kolách začínajú „vädnúť“ je nevyhnutné použiť výkonnejšie štvor alebo šesťpiestikové brzdy. Poslednou zo základných úprav je výmena výfukovej koncovky a zvodov za výfukový systém „pre výkon vo vysokých otáčkach“ . Spôsobuje to rozdielne využívanie výkonového potenciálu motora na motokrosovej a motardovej trati, kde sa využíva omnoho viac výkon motora vo vysokých otáčkach. Predpísanou úpravou je zberná nádobka o min. objeme 0,5 litra, ktorá slúži na zachytávanie kvapalín /chladiaca kvapalina, odvetranie prevodovej skrine a hadičky z karburátora/, ktoré by počas jazdy resp. pri páde motocykla vytekať na trať a na asfalte tak spôsobiť „menšie nepríjemnosti“ iným jazdcom.
Je jasné, že úprav špičkových motardových špeciálov je omnoho viac, avšak pre prvé „oťukanie sa“ a vstúpenie do magického sveta motardov tieto základné úpravy plne postačujú.

SUPERMOTARD – V ČOM SA JAZDÍ?

Oblečenie jazdcov je akousi „zmeskou“ motokrosovej výstroje a oblečenia používaného pri cestných pretekoch motocyklov. Základným bezpečnostným prvkov je použitie koženej kombinézy z „cesťákov“ alebo originál motardovej , ktorá sa líši od klasickej väčším použitím perforovanej kože z titulu odvodu tepla a chýbajúcimi tzv.slidermi, nakoľko jazdecký štýl supermota nepoužíva náklon na koleno. Prilba a čižmy sa používajú motokrosové, predpísané je použitie chrbtového chrániča. Predpísané je tiež použitie kožených rukavíc, nakoľko pri páde na asfaltovom povrchu by použitie motokrosových rukavíc znamenalo celkom iste  odraté a popálené dlane. Povolené kompletné motokrosové oblečenie je iba v triede Mitas, ale po väčšinou každý jazdec, ktorý mal tú „česť“ zoznámiť sa s tvrdosťou asfaltu vymení textilné oblečenie za kožené.


NjMyMzA1Y